796
76101

A Gustavian commode by J. Hulsten, not signed.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Vasarahinta
76 000 SEK

Fanerad med björk, lönn, rosenträ och jakaranda. Beslag och förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med rutfält och blombuketter. I hörnen rosettupphängda lagerhängen. Längd 94, bredd 50, höjd 84 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Fanerskador, fanerlagningar, ett ringhandtag med buckla.

Kirjallisuus

Mästarnas möbler, Torsten Sylvén, Värnamo 1997, jmf signerad byrå av Hultsten, avbildad sid. 187.
Möbelhistoria på Gripsholm, red. Bo Vahlne, sid 72-73, jmf "Hennes Kongl. Höghet Prinsessans byrå".