822
81561

A Swedish Baroque-style table.

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Vasarahinta
32 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Skiva av rödspräcklig marmor. Rektangulärt. Fyra ben på tassfötter. Fotkryss med blomsterurna. Snidade akantusblad och voluter. Längd 100, bredd 56, höjd 81 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Emil Hultmarks samling.

Näyttelyt

Emil Hultmarks samling, Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm 1942, utställning i Kungl. Konstakademien, sid. 25, nr 238.

Kirjallisuus

Svenska hem i ord och bilder 1936, Fil. dr. och fru Emil Hultmarks hem, Birger Jarlsgatan 32, Stockholm, avbildad sid. 175.