829
81559

A Gustavian bed.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Vasarahinta
26 000 SEK
A Gustavian bed.

Förgylld och bronserad. Snidad dekor av pinjekottar, bladrosetter och flätband. Längd 196 cm.

Omarbetad.

Alkuperä - Provenienssi

Emil Hultmarks samling.

Kirjallisuus

Wallin, Sigurd, Nordiska museets möbler från svenska herremanshem, del II, Lund 1979, jämför snarlik modell sid. 148.