840
93963

A pair of Swedish Rococo armchairs.

Lähtöhinta
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
13 800 - 16 100 USD
Vasarahinta
230 000 SEK

Grönmålade, förgyllda och bronserade. Stoppad rygg. Lös stoppad sits. Rikt snidad dekor av musselformationer, rocailler och akantusblad. (2)

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i de Geerska samlingarna på Leufsta bruk, Uppland.

Kirjallisuus

Svenska Slott och Herresäten, Stockholm 1909, Uppland, Leufsta bruk, sid 18, Gröna förmaket, jämför delar av möbelgruppen.