849
75485

A pair of Gustavian armchairs by J. Lindgren.

Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Vasarahinta
34 000 SEK

Vitmålade och bronserade. Rektangulär nedåt avsmalnande stoppad rygg. Raka kannelerade överkragade ben med rosettanfanger. I sarg och ramverk bladsnitt. En signerad ILG. (2)

Lagningar.

Alkuperä - Provenienssi

Samuel Owens (1774-1854) dotter Mary Ann, därefter i arv.