859
77711

A pair of late 18th century armchairs

Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Vasarahinta
29 000 SEK

Grå- och blåmålade, ställvis förgyllda. Oval stoppad rygg. Fyrsidiga ben med fyllda kannelyrer. Krön och sarg med snidade blommor och blad. (2)

Ett ben lagat.

Täydennyslista

One leg with repair.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare baron och friherrinnan Carl Fredrik Bennet, Strandvägen 55, Stockholm.

Kirjallisuus

Svenska hem i ord och bilder, Stockholm 1928, sid. 118.