942
74319

A pair of late Gustavian three-light candelabra.

Lähtöhinta
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Vasarahinta
17 500 SEK

Förgylld brons och vit marmor. Kolonnformat skaft på kvadratisk bladornerad bas på tassfötter. Svängda ljusarmar med griphuvuden, kedjehängen och bockfötter. Krönande kotteknopp. Höjd 35 cm. (2)

Smärre bristningar, skadade kedjehängen, en skadad bladornering vid fot.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift Kaggeholm el. Bränninge, Södermanland.