958
91901

A late Gustavian one-light table lamp.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Vasarahinta
26 000 SEK

Förgylld brons, grönlackerad plåt och vit marmor. Höj- och sänkbar skärm och ljushållare på oval sockel. Dekor av liggande hund. Höjd 33 cm. (2)

Den ena något sned, obetydliga nagg.