971
71021

An English 18th century eight-bells longcase clock, dial face marked Edw. Cockey Warminster.

Lähtöhinta
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Vasarahinta
48 000 SEK

Fanerat med mahogny. Fodral i nygotik. Urtavla märkt "Edw. Cockey Warminster" (Edward C. verksam 1753-ca 1780). Med klockspel. Höjd 252 cm. Tre lod, pendel och vev medföljer.

Lagningar. Fanerlagningar.