993
82793

An Empire mantel clock, signed Hahn à Paris.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Vasarahinta
25 000 SEK

Förgylld brons. Amor spelande på sin kärlekstrumma. Sockeln med bevingade hjärtan. Vitemaljerad urtavla märkt "Hahn à Paris" (urmakare verksam i Paris, nämnd 1811-30). Längd 21, höjd 26,5 cm.

Skador.

Kirjallisuus

Elke Niehüser, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, jämför närmast identisk bordspendyl avbildad sid. 230.