143293

Isaac Grünewald

(Ruotsi, 1889-1946)
Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Vasarahinta
115 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Isaac Grünewald
(Ruotsi, 1889-1946)

Matador med rött skynke

Signerad Grünewald. Akvarell 41 x 29,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpt av nuvarande ägares farfar, därefter i familjens ägo.

Kirjallisuus

Avbildad på omslag till tidskriften "All världens berättare", juni 1945, nr 4.
Tidskriften medföljer.

 Piilota
 Näytä lisää

Contemporary Art & Design 654

106. Ernst Billgren, "Ermina", a glass sculpture, Berengo Studio, Murano, Italy 1999, ed. 17/29.
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
Tämänhetkinen tarjous:
- SEK