143293

Isaac Grünewald

(Ruotsi, 1889-1946)
Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK
4 780 - 5 730 EUR
5 420 - 6 510 USD
Vasarahinta
115 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Isaac Grünewald
(Ruotsi, 1889-1946)

Matador med rött skynke

Signerad Grünewald. Akvarell 41 x 29,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpt av nuvarande ägares farfar, därefter i familjens ägo.

Kirjallisuus

Avbildad på omslag till tidskriften "All världens berättare", juni 1945, nr 4.
Tidskriften medföljer.