1034
116269

MATTA. "Ursula". Reliefflossa. 310,5 x 204,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Lähtöhinta
20 000 - 30 000 SEK
1 940 - 2 910 EUR
2 220 - 3 330 USD
Vasarahinta
15 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Komponerad 1935. Tillverkad efter 1941.

Some partly harder wear, stains. Slightly damaged ends, all fringes are missing.

Muut tiedot

"Ursula" är ett utmärkt exempel på hur Märta Måås-Fjetterström lät sig influeras av nya riktningar inom konst och konsthantverk. I "Ursula" förenade hon 1920-talets klassicism med funktionalismens formspråk. I sitt konstnärskap använde hon sig nu oftare av förenklade dekorornament.