TYGVÅD. "Delfinisk rörelse". Handtryckt linne. 320,5 x 130,5 cm inkl. signaturer. Komponerad av Karl Axel Pehrson.
Tryckt på sidan: HANDPRINTED "DELFINISK RÖRELSE" Karl Axel Pehrson DESIGN NK:S TEXTILKAMMARE MADE IN SWEDEN. 1950-tal.
Kirjallisuus
Jämför Eronn, Gisela: Tidlösa mönster, Textilkonst från 1950-talet, text och planscher sid 136-139.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui