Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
1081
133515

A Georg Jensen Blossom coffee service, Copenhagen 1915-19, 830/1000 silver.

Lähtöhinta
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Vasarahinta
19 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

830/1000 silver, svenska importstämplar GAB F, design nr 2 samt 100 (sockerskålen). Handtag av elfenben. Höjd 18,5 cm, vikt tillsammans 872 gram.

Några delar med graverad initial undertill. (3)

Täydennyslista

Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.

Alkuperä - Provenienssi

Carl-Axel Valén, Stockholm.

Muut tiedot

Modellen formgiven av Georg Jensen år 1904-05.