1084
133513

A pair of Georg Jensen dishes, Copenhagen 1915-19, 830/ 1000 silver, design nr 55.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Vasarahinta
16 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

en stämplad 1918, 830/1000 silver, en med svenska importstämplar. Design nr 55, runda med pärlkantsbård, handtag med ebenholts. Längd 25 cm, vikt tillsammans 625 g. (2)

Täydennyslista

Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.

Alkuperä - Provenienssi

Carl-Axel Valén, Stockholm.