1104
104039

A David Andersen set of dessert ware, 36 pieces, Oslo probably 1950's-60's, sterling silver gilt and enamelled.

Lähtöhinta
5 000 - 6 000 SEK
484 - 581 EUR
554 - 665 USD
Vasarahinta
35 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

förgylld sterling och emalj i färger. Rak form med kronknopp. Originalschatull medföljer.
12 dessertskedar
12 dessertgafflar
12 kaffeskedar

En dessertsked och en kaffesked med emaljskada på skaften, obetydligt slitage. (36)