1185
97607

A Karl Lindeberg Art Nouveau cameo glass vase, Kosta.

Lähtöhinta
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Vasarahinta
6 500 SEK

Överfång med etsad dekor av fjäril i gulgrönt mot matt ofärgad och gulgrön fond. Signerad Kosta KL. Höjd 6 cm.

Muut tiedot

Vaser av denna typ tillverkades från 1908 och in på 1910-talet.