1189
148297

A Simon Gate engraved glass bowl with stand, "Slöjdansen", Orrefors 1924.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Vasarahinta
10 500 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Graverad antikiserande dekor av dansande kvinnofigurer. Signerad Orrefors S. Gate 109. 1924 samt otydlig gravörsignatur. Skålens längd 21,5, höjd 12 cm.

Mynningen med litet nagg.

Kirjallisuus

H. Ricke, U. Gronert, "Glas in Schweden 1915-60", katalognummer 70, sid 81.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1918.