1246
140479

A René Lalique bowl, "Perruches", France 1930's-40's.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Vasarahinta
22 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Gjuten klar och svagt opaliserande glasmassa med reliefdekor av undulater, delvis matterad. Signerad R. LALIQUE FRANCE. Höjd 10,5 cm, diameter 25 cm.

Smärre repor.

Kirjallisuus

Fèlix Marcilhac, R. Lalique Catalogue raisonnée, sid 302.

Muut tiedot

Modellen formgiven 12 okt 1931, förekommer ej i priskuranter efter 1947.