1263
130479

A Wilhelm Kåge green argenta creamware bowl, Gustavsberg studio 1942.

Lähtöhinta
4 000 - 5 000 SEK
382 - 478 EUR
434 - 542 USD
Vasarahinta
4 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Flintgods, grön glasyr med målad silverdekor av drakfiskar, invändigt av vågmönster och blomma. Signerad GUSTAVSBERG L KÅGE 901 IV. Höjd 12,5 cm, längd inkl hänklar 34,5 cm.

Foten med nedslipade nagg.