Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
144
138615

Agnes Cleve

(Ruotsi, 1876-1951)
Lähtöhinta
175 000 - 200 000 SEK
16 600 - 19 000 EUR
19 000 - 21 700 USD
Vasarahinta
135 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Agnes Cleve
(Ruotsi, 1876-1951)

Utsikt från fönstret

Signerad A. Cleve och daterad -15. Duk 66 x 53 cm.

Muut tiedot

1913 kom Agnes Cleve till Paris och anslöt sig till det svenska avantgardet som gick på Académie de la Palette, där ett kubistiskt bildtänkande rådde. Läraren Le Fauconnier stod för en mer modest kubistisk ståndpunkt, där kontakten med motivet fortfarande var tydlig, till skillnad från konstnärer som Pablo Picasso och George Braque som sökte lämna det uppenbart figurativa. I Paris mötte hon sin blivande make, konstnären John Jon-And och blev nära vän med svensken John Sten, som tidigt anammat det kubistiska i Paris. Agnes Cleve befinner sig 1915 mitt i livet, hon gifter sig med Jon-And och sonen Per-Erik föds.