22
135165

Inge Schiöler

(Ruotsi, 1908-1971)
Lähtöhinta
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Vasarahinta
400 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Inge Schiöler
(Ruotsi, 1908-1971)

Blommande kvistar

Signerad Inge Schiöler. Pannå, 50x61 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Professor Valter Lindberg, Helsingfors.

Muut tiedot

Inköpt i Göteborg i början av 1960-talet.

I slutet av 1940-talet visade Svensk-Franska Konstgalleriet i Stockholm på sina vintersalonger 1946-47 och 1949 övervägande blomstermotiv, jämför bl a "Blommande hagtorn", avbildad i Nils Ryndels bok om Inge Schiöler sid 120. Ryndel skriver om denna period "ofta från denna tid får bilderna ett drag av ostasiatisk poesi". Inge Schiöler tolkar det japanska perspektivet på sitt eget sätt vilket den aktuella målningen "Blommande kvistar" utgör ett bra exempel på.