227
132611

Staffan Hallström

(Ruotsi, 1914-1976)
Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 340 - 3 820 EUR
3 800 - 4 340 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Staffan Hallström
(Ruotsi, 1914-1976)

STAFFAN HALLSTRÖM, olja på duk, sign o dat 1952 a tergo.

"Konstnären och hans modell". 90 x 72,5. Utförd 1952-59.

Krackelyr i nedre kanten. Samt ytliga sprickor.

Näyttelyt

Riksutställningar, utställning 106. Kulturhuset, Borås 1978. Utställd under titeln "I ateljén".

Kirjallisuus

Stig Johansson, "Staffan Hallström", SAK publikation lxxxix, avbildad på helsida 154.

Muut tiedot

Konstnären arbetade på verket under flera års tid. Målningen bär signering samt datering 1952 a tergo och under titeln "I ateljén" ställdes målningen ut på Riksutställningars utställning nr 106, 1978. Efter att ha arbetat vidare på målningen, har den visats med titeln "Konstnären och hans modell" och åsatts datering 1954-1959 (se Stig Johansson, "Staffan Hallström", SAK publikation lxxxix, sid 154-155.