Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
264
135785

Bror Hjorth

(Ruotsi, 1894-1968)
Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Vasarahinta
18 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Bror Hjorth
(Ruotsi, 1894-1968)

"Kärlekspar (han knästående)"

Signerad Bror Hjorth. Utförd 1936. Cement (upplaga 12). Höjd 31 cm.

Nagg på sockeln.

Kirjallisuus

Erik Blomberg, "Bror Hjorth", 1942, avbildad halvsida sid 59 (under titeln "Kärleksgrupp").
Bror Hjorth, "Mitt liv i konsten", 1967, upptagen i verkförteckningen under år 1936, sid 197.

Muut tiedot

Skulpturen avbildad i bakgrunden i Bror Hjorths målning "Gula baddräkten", 1941, se Erik Blomberg, "Bror Hjorth", 1942, avbildad helsida i färg sid 80-82 samt "Bror Hjorth / Alberto Giacometti", utställningskatalog, Liljevalchs konsthall, Stockholm 23 sept 2006 - 7 jan 2007, avbildad helsida i färg sid 55.