266
143987

Bror Hjorth

(Ruotsi, 1894-1968)
Lähtöhinta
40 000 - 45 000 SEK
3 490 - 3 920 EUR
3 650 - 4 110 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Bror Hjorth
(Ruotsi, 1894-1968)

"Bön"

Dubbelsignerad Bror Hjorth. Troligen utförd 1945. Snidat och bemålat trä. Höjd 26 cm.

Alkuperä - Provenienssi

(Troligen) Tidigare i fru Greta Falk-Simons samlingar.

Kirjallisuus

Bror Hjorth, "Mitt liv i konsten", 1967, ev. identisk m. "Knäböjande flicka i bön", upptagen i verkförteckningen under år 1945, sid 198.