Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
266
143987

Bror Hjorth

(Ruotsi, 1894-1968)
Lähtöhinta
40 000 - 45 000 SEK
3 880 - 4 360 EUR
4 440 - 4 990 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Bror Hjorth
(Ruotsi, 1894-1968)

"Bön"

Dubbelsignerad Bror Hjorth. Troligen utförd 1945. Snidat och bemålat trä. Höjd 26 cm.

Alkuperä - Provenienssi

(Troligen) Tidigare i fru Greta Falk-Simons samlingar.

Kirjallisuus

Bror Hjorth, "Mitt liv i konsten", 1967, ev. identisk m. "Knäböjande flicka i bön", upptagen i verkförteckningen under år 1945, sid 198.