292
99207

Henri Matisse

(Ranska, 1869-1954)
Lähtöhinta
800 000 - 1 000 000 SEK
70 600 - 88 300 EUR
73 700 - 92 100 USD
Vasarahinta
800 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Henri Matisse
(Ranska, 1869-1954)

Etude de pied

Conceived in Paris circa 1909, and cast in 1953, inscribed with initials HM, and numbered 2. Bronze with dark brown patina, height 29,7 cm, foundry mark C. Valsuani cire perdue.

Alkuperä - Provenienssi

Private collection, Stockholm, Sweden.

Kirjallisuus

Albert E. Elsen, "The Sculpture of Henri Matisse", New York 1972, illustration of another cast, p. 109.
Pierre Schneider, "Matisse", New York, 1984, illustration of another cast, p. 283.
Francois Garnaud, "Henri Matisse, Catalogue raisonné de l'oeuvre sculpté", Paris 1994, no. 43, illustrations of another cast, pp. 94-95.
Claude Duthuit, "Henri Matisse, Catalogue raisonné de l'oeuvre sculpté", Paris 1997, no. 43, illustrations of another cast, pp. 119-121."

Muut tiedot

Henri Matisse formgav ”Etude de pied” 1909 och mellan åren 1936 och 1958 blev 11 exemplar gjutna hos Valsuani i Paris. Auktionens skulptur är gjuten 1953 och har funnits i svensk privatsamling sedan 1950-talet. ”Etude de pied” finns representerad i samlingarna på Hermitaget i St. Petersburg, Matisse museet i Nice och på Musée des Beaux-Arts i Grenoble. Henri Matisse älskade antika skulpturer och ägnade sig ofta åt akademiska studier för att förstå och utveckla skulpturens uttrycksform. Denna skulptur är unik i hans konstnärskap eftersom den direkt relaterar till hans berömda serie målningar ”Dansen”. ”Etude de pied” är den vänstra dansande figurens högra fot i ”Dansen II” från 1909-1910. Ett tydligt och synnerligen spännande möte mellan tradition och modernism som hos Matisse ledde fram till början på ett idag ikonförklarat och revolutionerande konstnärskap.