Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
120501

Torsten Palm

(Ruotsi, 1885-1934)
Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
950 - 1 140 EUR
1 090 - 1 310 USD
Vasarahinta
23 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Torsten Palm
(Ruotsi, 1885-1934)

Franskt landskap

Signerad T. Palm och daterad -24. Pannå 37,5 x 46 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Herr E. K:son Kjellbergs samlingar, Stockholm.

Näyttelyt

Nationalmuseum, Stockholm, "Torsten Palms minnesutställning", 1945 kat nr 92.

Kirjallisuus