301
99187

Lucio Fontana

(Italia, 1899-1968)
Lähtöhinta
2 200 000 - 2 400 000 SEK
192 000 - 209 000 EUR
201 000 - 219 000 USD
Vasarahinta
1 550 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lucio Fontana
(Italia, 1899-1968)

Concetto spaziale

Signed L. Fontana and dated -55 on verso. Canvas 49,6 x 49,8 cm.

Firmato L.Fontana e datato -55 a retro. Tela 49,6 x 49,8 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Christie's, London, 29 giugno 1982, nr 409, illustrato pag. 10.
Collection of Bochum Galley, Bochum.
Galerie Leger, Malmö.
In seguito collezione privata, Mamö

Näyttelyt

Staatliche Kunsthalle Baden-Baden, "Kosmische Bilder in der Kunst den 20 Jahrh., 11 november 1983-6 januari 1984, kat nr 31.
Tel Aviv Museum, "Cosmic Images in the Art of the 20th Century", 21 februari 1984 - 28 april 1984.

Kirjallisuus

Enrico Crispolti, "Fontana", volym I, nr 55 B2 (Buchi 1955-1962), sid 227.

Muut tiedot

I sin tidigaste karriär var Lucio Fontana en skulptör med ett intensivt intresse för det plastiska formspråket. 1947 grundade han i Milano Movimento Spaziale och i sann italiensk anda gav han även ut manifestet "Primo manifesto dello spazialismo".
Fontana var intresserad av att utforska den tredje dimensionen även i sitt måleri. Dessa strävanden tog sig uttryck i en serie målningar som alla benämndes Concetto Spaziale/Buchi (hål). Målningarna utfördes i olika färger och duken genomborrades med små hål i varierande formationer. På målningarna från mitten av 1950-talet bildar hålen enkla geometriska figurer som till exempel cirklar eller kvadrater.
Auktionens målning är en Concetto Spaziale från 1955, i kompositionens mitt återfinns en vibrerande kvadrat av små hål. Detta verk av Lucio Fontana belyser en betydelsefull fas i Lucio Fontanas konstnärliga utveckling. Ur serien Buchi utvecklades senare hans verk betitlade Concetto Spaziale/tagli (snitt).