35
139901

Gösta Adrian-Nilsson

(Ruotsi, 1884-1965)
Gösta Adrian-Nilsson, Figur med hjärta.

Figur med hjärta

Signerad GA-N och daterad -14. Akvarell 23 x 18,5 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Lähtöhinta:

30 000 - 35 000 SEK

2 840 - 3 310 EUR

2 890 - 3 370 USD

Vasarahinta:
26 000 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Edvin Ganborg, Norrköping.
Bengt Ganborg, Norrköping.
Galerie Bel'Art, Stockholm.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "GAN-Retrospektivt", 1958, kat nr 194, avbildad sid 108.
Norrköpings museum, "GAN i Norrköping", 1967, kat nr 6.
Lunds Konthall, "GAN och Wiwen Nilsson", 1977, kat nr 17.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "GAN 1884-19652, 1984, kat nr 21.
Malmö Konsthall, "GAN", 1984, kat nr 21.

Kuvan käyttöoikeudet