372
142665

Marc Chagall

(Ranska, 1887-1985)
Lähtöhinta
200 000 - 225 000 SEK
17 700 - 19 900 EUR
18 400 - 20 700 USD
Vasarahinta
185 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Marc Chagall
(Ranska, 1887-1985)

"Bouquet multicolore"

Lithograph in colours 1975, on Arches paper, signed in pencil and numbered 10/50, printed by Mourlot, Paris, published by Maeght, Paris. L. 69 x 56 cm. S. 82 x 65,3 cm.

Ojämnt gulnad, mjukt veck i övre marginalen, bakgrundens ljusblå färg bleknat, röda och rosa nyanser något bleknade. Monterad med lim längs bladets övre del a tergo.

Kirjallisuus

Mourlot 735.