44
94569

Eric Hallström

(Ruotsi, 1893-1946)
Lähtöhinta
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 700 - 23 400 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Eric Hallström
(Ruotsi, 1893-1946)

Motiv från Strängnäs

Signerad E.H. Utförd 1918. Pannå 34,5 x 42 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Rektor Lennart Seth, Stockholm.

Näyttelyt

Riksförbundet för bildande konst, utställning 52 (utlånad av Lennart Seth, Stockholm).
Riksförbundet för bildande konst, utställning 144 (utlånad Lennart Seth, Stockholm).
Moderna Museet, Stockholm, "10-talets bilder", februari-mars 1972.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Eric Hallström", 1988, avbildad sid 23 samt helsida färg i bildkatalogen, kat nr 3.

Kirjallisuus

Lennart Zeth, SAK Publikation lxxvi, "Eric Hallström", avbildad sid 108.

Muut tiedot

Modernismen som växte fram i början av 1900-talet nådde även den unge konstnären Eric Hallström som växt upp under fattiga förhållanden i Vasastans utkanter. Hallström hänfördes av den naive tullnären Herni Rousseau, vars bilder han fann i Wilhlem Uhdes Rousseau-biografi. Kärleken till allt skapat, naturen och människorna som Rousseau såg i det vardagliga blev Eric Hallströms ledstjärna och melodi på 1910-talet. Även André Lhotes motivvärld fascinerade Hallström, städernas baksidor, fabrikskvarterens och förstädernas miljöer, men mest av allt påverkades han av ”mästaren från Aix”, Paul Cézanne. I hans naturalistiska förstadsmotiv från Paris återupplevde Eric Hallström sin egen fattiga Vasastadsverklighet och applicerade hans kompositioner i några idag berömda konstverk från Stockholm och Strängnäs. ”Motiv från Strängnäs”, målad 1917, är uppbyggd som Paul Cézannes ”Utsikt mot Gardenne” med sina moderna huskroppar som trängs runt Gardennes katedral på bergets topp. I Hallströms Strängnäs skockas höghuskvarteren nedanför väderkvarnen i stark brytning mot den gamla lantligare idyllen nere vid hamnen. Likt Cézanne låter Hallström också bakgrund och förgrund gå i samma färger för att uppnå balans mellan bilddjup och yta. Vattnet är turkosblått med små brytande vågor och på himlen driver molnflockar, tillsammans skapar de en dynamik och spänning i bilden. De charmiga båtarna ser ut som leksaksbåtar, en liten segelbåt har hissade segel vid land, allt målat av en konstnär med en härlig naivistisk inställning till sin omgivning. ”Motiv från Strängnäs” är ren kulturhistoria !