496
147123

Henri de Toulouse-Lautrec

(Ranska, 1864-1901)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Henri de Toulouse-Lautrec
(Ranska, 1864-1901)

"Le Gage" (Edition du programme de théâtre)

Lithograph 1897, printed by Grande Imprimerie Centrale, Paris, published by Editions spéciales des programmes artistique de l'Art et de la Scène, Paris. L. 30 x 24,5 cm. S. 37,4 x 27,8 cm. Rare.

Svagt gulnad, missfärgad efter passepartout, tre horisontella samt ett vertikalt vikveck, reva (11 mm) på bladets högra kant, obetydlig pappersförlust i nedre vänstra hörnet.

Kirjallisuus

Delteil 212. Adhémar 264. Wittrock 237.