53
131811

Lars Boëthius

(Ruotsi, 1903-1968)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Vasarahinta
24 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lars Boëthius
(Ruotsi, 1903-1968)

Strandvägen, utsikt mot Djurgården

Signerad Boëthius. Utförd på 1920-talet. Pannå 31 x 41 cm.

Muut tiedot

Lars Boethius tidiga måleri från 1920-talet anknyter till den naivistiska traditionen på Smedsudden. Tillsammans med Sven Erixson hör han till den generation som följde Hilding Linnqvist, Eric Hallström, Frithiof Schüldt och Axel Nilsson som sedan mitten på 1910-talet upptäckt den kulturhistoriska inspirationen i utkanten av staden som Smedsuddsmiljön bjöd på. I slutet på 1920-talet ställde han ut på Svensk-Franska Konstgalleriet och hade en uppskattad separatutställning på Galerie Moderne och på Modern konst i hemmiljö.
Av stort intresse fann han den franske naivisten Henri Rousseaus exakta kalligrafiska måleri. 1930 besöker han Paris och därmed förändras hans måleri och hans naivistiska period avslutas. På auktion är det sällsynt med tidiga naivistiska Stockholmsmotiv av Lars Boëthius.