54A
151761

Ragnar Sandberg

(Ruotsi, 1902-1972)
Lähtöhinta
1 000 000 - 1 200 000 SEK
88 700 - 106 000 EUR
93 500 - 112 000 USD
Vasarahinta
1 000 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ragnar Sandberg
(Ruotsi, 1902-1972)

"Poeten" ("Vision")

Signerad R.S och daterad -35. Duk 92 x 98 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Gurli (Gull) och Torsten Bergströms samling, Göteborg.
Bukowski Auktioner, auktion 459, kvällsauktion den 18 maj 1988, kat nr 225.
Därefter svensk privatsamling.

Näyttelyt

Konsthallen, Göteborg 1936.

Muut tiedot

Ragnar Sandberg uppsökte skådespelaren Torsten Bergström i hans loge på Lorensbergsteatern, knackade på och sa till herr Bergström "Jag har hört att skådespelaren är intresserad av konst - kanske kan jag få visa en sak". Först förstod sig Bergström inte på måleriet, men nästa dag köpte han den för 75 kronor. Under 1930-talet följde fler inköp av Ragnar Sandberg och hans vän Ivan Ivarson som också blivit presenterad för Bergström. Torsten Bergström (1896-1948) hade genomgått Dramatens elevskola och fick därefter en lång rad stumfilmshuvudroller. Efter att ha varit knuten till Svenska teatern kom han till Helsingborgs stadsteater. Till Göteborg flyttade Bergström med sin hustru Gurli och sönerna Ingmar och Håkan 1929. Först fick han engagemang vid Lorensbergsteatern och sedan Stadsteatern. Torsten Bergström var verksam i Göteborg fram till 1936 då hela familjen flyttade till Stockholm, där han fram till sin bortgång 1948 kom att verka inom film, teater, radio och som föreläsare och lärare.
Det kulturella klimatet på 1930-talet i Göteborg passade paret Bergström och de blev snabbt vänner med målarna Ragnar Sandberg, Ivan Ivarson, Evald Björnberg och Sven Moell, skulptören Carl Berger, dekoratören Paul Källström, kapellmästaren Edvin Ziedner, skådespelarna Ludde Gentzel, Yngve Nordwall, Bengt-Åke Bengtsson, Anna och Torsten Hammarén, kompositiören Gösta Nystroem, konstvetaren Arne Stubelius, museimannen Sten Anjou m fl.
Torsten Bergström fick själv uppleva den intressanta tillblivelsen av Sandbergs målning "Poeten". Först när de flyttat till Stockholm kom den utlovade målningen som var en gåva från konstnären till sin vän och välgörare Bergström. I brevet till Bergström skrev Sandberg "Det finns nog ingen som skulle vilja köpa den !". Många år senare mötte Gurli Bergström Sandberg i Stockholm, han kommenterade då samtalet och kom in på de tavlor de köpt i Göteborg av honom, "Har ni verkligen kvar dem ?".
Ragnar Sandberg hade ibland, liksom många konstnärer,svårt att till fullo uppskatta sitt eget måleri

I "Poeten" blir närheten till Marc Chagalls måleri påtaglig, de svävande figurerna, varav den närmsta bär starka drag av konstnären själv, sveper över staden. Mannen i hög hatt, en fantasigestalt eller fågelskrämma vakar över staden och håller andarna borta. Sandberg har i "Poeten" skapat en riktig "Hommage à Marc Chagall".