724
144025

Lars Hillersberg

(Ruotsi, 1937-2004)
Lähtöhinta
4 000 - 5 000 SEK
355 - 444 EUR
370 - 463 USD
Vasarahinta
6 400 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lars Hillersberg
(Ruotsi, 1937-2004)

"För Sverige ur tiden, 1968", "Hommage, 1968", "Bröderna Victor, 1965", "Frihetsgudinnan 11 september"

Signerad Hillersberg och daterad 68. Färglitografi 42 x 30 cm. Signerad Lars Hillersberg och daterad -68. Litografi 29,5 x 45 cm. "Bröderna Victor" ej signerad. Signerad Hillersberg och numrerad 5/60 cm. Färglitografi 25,5 x 35,5 cm.
Totalt 4 st.

Täydennyslista

Bör påpekas; Konungens valspråk "För Sverige i tiden" antogs 1973. Då Hillersbergs litografi "För Sverige ur tiden" är daterad 1968 är det med största sannolikhet en efterdatering av konstnären.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpta direkt av konstnären.

Muut tiedot