737
141649

Rainer Fetting

(Saksa, Syntymävuosi 1949)
Lähtöhinta
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 500 EUR
16 000 - 18 200 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Rainer Fetting
(Saksa, Syntymävuosi 1949)

"Two dogs"

Signed Fetting and dated -84 on verso. Oil and wood on canvas 152 x 182 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galerie Daniel Templon, Paris.

Näyttelyt

Galerie Daniel Templon, Paris, 1987.

Muut tiedot

Västberlin kom under 1970-talet att bli Europas samlingspunkt för den nya generation av konstnärer och musiker som var redo att göra upp med efterkrigstiden. Stadens frisläppta nattliv, de unga radikala politiska strömningarna och inte minst den öppna gayscenen kom att definiera stadens konstscen. Det var i den miljön som Rainer Fettings konstnärskap formades. Han anlände till staden 1972 efter att ha lämnat sin födelseort Wilhelmshaven för att undvika militärtjänst. Fetting kom att starta det betydelsefulla galleriet Galerie am Mortizplatz tillsammans med bl.a. Salome (vilken Fetting hade en relation med) och Helmut Middendorf. Han blev en av de tongivande medlemmarna i konstnärsgrupperna "Heftige Malerei" och "Junge Wilde" (även kallad "Neue Wilde") som karaktäriserades av ett expressivt måleri i starka färger och breda snabba penseldrag.

1983 flyttade Rainer Fetting delvis till New York där han började att experimentera med assemblage av upphittade träbitar vilka han monterade på duken och bemålade, möjligen ett eko från hans ursprungliga bakgrund som snickare. Auktionens målning "Two dogs" skapades under denna viktiga period i hans konstnärskap.