747
131973

An Emile Gallé Art Nouveau nest of tables, 4 pieces, Nancy France.

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 400 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Vasarahinta
30 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Valnöt, jakaranda med flera träslag. Rektangulära, intarsia med dekor av fåglar, fjärilar och landskapsmotiv. Det största bordet signerat Gallé. Storlek 59 x 38 cm, höjd 75 cm, 48 x 38 cm, höjd 72,5 cm, 42 x 37 cm höjd 71 cm, 36 x 36 cm höjd 67 cm. (4)

Smärre skador och slitage. (4)