749
118549

A Louis Comfort Tiffany Art Noveau floor lamp, USA, signed L.C.T.

Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 680 - 5 610 USD
Vasarahinta
35 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Foten av förgylld brons, skärm av iriserande grönt glas med vitt undefång. Skärmen signerad L.C.T vid fästet. Höjd 139 cm.

Nagg under fästet, repa, slitage.