760
120957

A pair of Ragnar Östberg birch armchairs with inlays, designed for Villa Mullberget, Sweden ca 1907.

Lähtöhinta
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Vasarahinta
40 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Björk, med inläggningar i mahogny och bonad björk, genombruten ryggbricka med intarsiadekor i reserver, sidor med geometrisk dekor, klädd stoppad sits.

Smärre skador och slitage. (2)

Alkuperä - Provenienssi

Villa Mullberget, Djurgården, Stockholm. Arkitekt Ragnar Östberg byggde om sommarhuset Mullberget till en villa åt Elin (född Bonnier, dotter till Karl-Otto) och Yngve Larsson (borgarråd i Stockholm på 1920-talet, ledare för Stadsbyggnadsroteln) år 1907.

Muut tiedot

Inredningen till Villa Mullberget ritades av Ragnar Östberg, ett häfte med 4 originalteckningar avbildandes stolsmodellen medföljer. Monogramsignerade RÖ.