768
119257

A Carl Hörvik black lacquered and burr wood table, Nordiska Kompaniet, circa 1928.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Vasarahinta
115 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Svartlackerat, den runda skivan med inlagd dekorrand i rotfanér, svängda ben. Märkt med metallbricka STATSVERKET NR 56. Diameter 135 cm, höjd 73 cm.

Smärre skador, slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Länsresidenset, Umeå, stolen ritades av Hörvik till matsalen.

Muut tiedot

Modellen ritad år 1928 av Carl Hörvik till residenset i Umeå, vilket stod klart år 1932.
Den första i en rad beställningar till inredningen gjordes av Carl Hörvik den 28 oktober 1928 via Kungliga Byggnadsstyrelsen, ställd till Nordiska Kompaniets Verkstäder i Nyköping. Det finns en rad ritningar och skisser med flera alternativa lösningar för detta inredningsuppdrag på residenset, vilket avslutades år 1932.
Stolar som ritades till samma matsal på residenset av Carl Hörvik såldes på Bukowskis höstauktion 2009, auktion 553, katalognummer 714 och 715.