770
140315

A chandelier attributed to Edward Hald, Sweden 1920's.

Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Vasarahinta
42 000 SEK

Stomme av nysilver, korgbottnar av gultonat glas, glasprismor och spiror. Höjd 95 cm, diameter 54 cm.

Nagg, en större flisa ur den största gula skärmen ca 3 x 2 cm.

Täydennyslista

Tillskriven Edward Hald/ Attributed to Edward Hald.

Alkuperä - Provenienssi

Restaurant Hasselbacken, Stockholm.