777
112099

A Ture Ryberg commode, J. E. Blomqvist Möbelfabrik, Uppsala 1920's-30's. The model was exhibited at the World Exhibition in Paris 1925.

Lähtöhinta
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Palisander, rosenträ, bonad björk med flera träslag i geometrisk intarsiadekor, skiva av granit. Längd 101 cm, djup 47 cm, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage.

Näyttelyt

Modellen utställd och visad på Världsutställningen i Paris år 1925.

Kirjallisuus

Erik Wettergren, The Modern Decorative Arts of Sweden, Parisutställningen 1925. Jfr variant av auktionens byrå avbildad på sidan 160. Parisutställningens byrå avbildad i ett flertal böcker och tidskrifter. En snarlik byrå såldes på Bukowskis Moderna Auktion nr 515, katalognr 1205. I det närmaste identiska byråar har sålts på Bukowskis Moderna Auktion nr 543, katalognummer 1255 samt auktion nr 549, katalognummer 1443 .