779
132233

An Axel-Einar Hjorth "Typenko" glass top on a metal base, Nordiska kompaniet, 1930's.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Vasarahinta
24 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Rund glasskiva med blästrad sarg på pelarfot med stål. Höjd 60,5 cm, diameter 100 cm.

Obetydligt slitage.

Muut tiedot

Axel Einar Hjort ritade seriemöbler för NK vid 1930-talets början, de fick namn som "Typenco", "Sibylla", "Corall" och "Record". Möblerna var tidsanpassade, prisbilliga och hade stil och kvalitet.