782
106091

An Axel-Einar Hjorth stained birch glass cabinet, Nordiska Kompaniet 1920's-30's.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Vasarahinta
12 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Bonad björk, nederdel med två dörrar, kasetterad reliefdekor med centrala palmetter, lejontassar fram. Märkt med metallbricka NK R 30945- 5 11 26 samt rund brännmärkning "NK" och 2 ggr "H". Höjd 195 cm, bredd 131 cm, djup 41 cm. Nyckel finns.

Smärre repor och slitage. Underdelens ena del med senare besticksinredning i ek.

Kirjallisuus

Ibid, Björk, Ekström, Eriscon, se sid 47, variant tillverkad vid Svenska Möbelfabrikerna Bodafors.

Muut tiedot

Modellen ritad år 1927.