788
135233

A David Rosén burr wood veneered secretary with inlays in different kind of woods, Georg Rymans Verkstäder circa 1933.

Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Vasarahinta
30 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Rektangulärt med rundade hörn, benen oregelbundet fasetterade, fanerad runt om med amboinrot, inläggningar av fruktträ samt mässing av ansiktsprofil, olivkvistar samt duva. Inredning bakom klaff med fack och lådor och inläggningar av blommor m.m., knoppar och draghandtag av försilvrad mässing, nedtill låda. Längd 105 cm, djup 48 cm, höjd 119 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage.

Kirjallisuus

Nordiska museet; Stockholm Stads Hantverksförenings bildarkiv, vol 15 "gesällstycken från 1887" anger under bild av variant: Ark: David Rosén 1933. Utfört av G Rymans verkstäder.

Muut tiedot

Modellen utfördes som gäsellprov av snickare Karl Johanson: arkivbildens exemplar visades sedan i hantverksföreningens lokaler. För ett pris om 1850 kr kunde man sedan beställa av Rymans. David Rosén ändrade då i utförandet för kundernas önskemål så det finns detaljer som kan skilja mellan olika exemplar.