Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
79
108615

Hilding Linnqvist

(Ruotsi, 1891-1984)
Lähtöhinta
800 000 - 1 000 000 SEK
77 500 - 96 900 EUR
88 700 - 111 000 USD
Vasarahinta
740 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Hilding Linnqvist
(Ruotsi, 1891-1984)

Utsikt mot Norr Mälarstrand

Signerad HL. Duk 140 x 190 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpt direkt av konstnären av nuvarande ägare.

Muut tiedot

Som skildrare av Stockholm spänner Hilding Linnqvist över ett rikt register. Stockholmsbilderns rikedom och bredd står i direkt sammanhang med hans val av bostäder med milsvidd utsikt över den under olika årstider föränderliga staden. På 1920-talet låg hans kombinerade ateljé och bostad vid Kornhamnstorg, där kunde han följa vad som skedde på kajerna vid Gamla Stan och på Södermälarstrand. På 1940-talet blev ateljén på Bastugatan en oslagbar utkiksplats för en konstnär som ville återge den imponerande vyn bort mot Kungsholmen och Norr Mälarstrand. Senare skapar bostaden i Gröndal nya utmaningar och vyer. Under dygnets alla timmar avslöjade Stockholm allt vad Mälardrottningen hade att bjuda på av rymd och atmosfär, färg och liv, för Hilding Linnqvist.
I den monumentala duken "Utsikt mot Norr Mälarstrand" blåser en mild bris och trädens gulskimrande löv klargör att det torde råda tidig höst. På Mälarens vatten syns små segelbåtar som stillsamt rör sig förbi Stadshuset. Bortom kajerna på Norr Mälarstrand avtecknar sig siluetterna av Kungsholms Kyrka, Rådhuset och Bonniérhuset. Ett panorama som låter oss vara med i Hilding Linnqvist's ateljé och se det öppna vattnets fria utblickar och hisnande vidd.