790
142693

A Birger Ekman ceiling lamp, Mjölby Intarsia 1938.

Lähtöhinta
5 000 - 6 000 SEK
444 - 532 EUR
463 - 556 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

"De fyra vindarna" modellnr 128, myrtenrot med intarsiadekor i flera träslag av de fyra vindarna i form av kvinnofigurer samt träd, kupan med målad dekor. Signerad Birger Ekman 1938. Höjd 15, diameter 73 cm.

Något blekt, smärre slitage.