799
117073

A Carl Malmsten "Haga" stained birch cabinet on stand, Nordiska Kompaniet ca 1924.

Lähtöhinta
5 000 - 6 000 SEK
478 - 573 EUR
542 - 651 USD
Vasarahinta
2 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Bonad björk, dörrarna med inläggningar av stiliserade växter. Inredning med flyttbara hyllplan. Bakstycket märkt med metallbricka NK R 29135- 18 10 24 samt NK i rund stämpel. Höjd 189,5 cm, bredd 126 cm, djup 48,5 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage, nyckelbussning saknas. Avainet sisältyvät.